Poznatky z nedělního moštování

 

V neděli jsme se aktivně zúčastnili výborné akce Moštování v Kozojídkách. Akce probíhala na obecním úřadě, společně s výstavou ovoce a zeleniny. Nestačili jsme se divit, jak šikovní jsou místní vinaři a zahrádkáři. Výstava byla pojata nejen jako propagace ovoce a zeleniny a aktiv zahrádkářů, ale také jako vlivu ovoce a zeleniny na tvůrčí činnost dětí a nápady na netradiční pochutiny.

Na výstavě probíhalo hodnocení několika kategorií:

- o nej jablko
- o nej kuriozitu ze zeleniny nebo ovoce
- o nej výtvarný obrázek dětí
- o nej pochutinu ze zeleniny nebo ovoce
 
Poslední kategorii sestavil místní Spolek kozojídských kuchařek. Výborné kuchařky si připravily pro návštěvníky ochutnávky, které lahodily oku a rozplývaly se na jazyku. Peckou byl dýňový štrúdl, mrkvové koláče nebo perník s jablky. Škoda, že recepty zůstaly tajemstvím místních žen.  Spolek kozojídských kuchařek má i zajímavý banner s ukázkami tradičních jídel a recepty.
Samotné moštování je vskutku týmová práce! Musíme ale přiznat, že moštovač byl na elektrický pohon, tak jsme se moc nenadřeli. Výsledný produkt byl vynikající, stále jsme koštovali a nemohli se moštu nabažit. Děkujeme Honzovi Jarošovi za technickou pomoc.
 
Akci spolupořádala MAS Strážnicko v rámci projektu spolupráce "Oživujeme venkovská stavení na Moravě a Myjavě".
 
Přikládáme pár fotek, ještě více jich ale naleznete ve Fotogalerii ZDE.
 
 

"...každá ruka dobrá..."

 

Pochoutky od Spolku kozojídských kuchařek

Práce dětí - PAN A PANÍ HOUSENKOVI

Další informace