Konference Jídlo z blízka + zajímavé prezentace z konference
- Podrobnosti
- Zobrazeno: 2055
Jídlo z blízka aneb „Co si doma vypěstujeme, to si s chutí snězme“
Postřehy z první konference o významu regionálních potravin, jejich využití v gastronomii, místním podnikání a cestovním ruchu…Brno 10. 4. 2012, hlavní pořadatel Slow Food Brno. Organizaci konference finančně podpořil Jihomoravský kraj. Záštitu nad konferencí převzal pan Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje.
Málokdo z nás si uvědomuje, co všechno je spojeno s poctivým jídlem, které je vařeno s láskou a z místních surovin. Dobré jídlo je životní styl, je to jídlo, které nám chutná, uspokojuje všechny naše smysly a přináší nám radost.
• Proč jídlo zblízka?
Čerstvost a chuť: dostávají se k nám pouze sezónní produkty, sklizené při správné zralosti, místu přizpůsobené odolné odrůdy, namísto odrůd, šlechtěných ke snášení transportu na daleké vzdálenosti
Kratší dopravní vzdálenost: kratší vzdálenost a méně obalů znamená méně znečištění (zblízka je specifikováno na okruh 40 km v ČR – záleží, o jakou surovinu se jedná. V Anglii je to 50 mil)
Lepší znalost a kontrola nad tím, co jíme, kdo a jakým způsobem jídlo vyrobil
Podpora přežití tradičních šetrných a udržitelných zemědělských postupů, původních plemen a odrůd a rozmanitosti v nabídce
Zachování a ochrana koloritu místní krajiny a regionálních specifik
• Jaký je význam místních kulinárních tradic?
Udržují místní zemědělské a potravinářské tradice, upevňují vztah místních lidí s lokalitou, udržují sociální vazby v místní komunitě, zatraktivňují lokalitu pro návštěvníky – podporují turistiku v regionu, podporují udržitelný rozvoj regionu.
• Výchova dětí a mládeže
Osvěta o dobrém jídle, kvalitních surovinách, jejich pěstování a řeholí s ní spojené by měla být nedílnou výchovou dětí především v předškolním věku. Základem je dobrý příklad z domu, neplýtvání potravinami. Připomínání zásady našich babiček, že jídlo je dar a nesmí přijít ani kousek na zmar je na místě.
I takové nevinné školní políčko není vůbec od věci, právě naopak. Kolegové z Rakouska se pyšně hlásí k nově vytvořeným školním zahradám, kde se děti seznámí s pěstováním plodin. Co si samy vypěstují, si mohou i zkonzumovat a hlavně si surovin více váží.
Výhodou České republiky jsou školní jídelny, ty nám zahraniční kolegové v dobrém slova smyslu závidí. Ideální by byl model, aby se v nich vařilo co nejvíce z regionálních potravin.
• Kde ochutnat poctivé lahůdky?
Využít můžete regionální gastronomické slavnosti „Jídlo z blízka“, které se budou konat v Brně od 9. do 29. července 2012. Více informací http://www.jidlozblizka.cz/slavnostinebo http://www.ochutnejtemoravu.cz/
• Kde získat další informace?
Slow Food je mezinárodní, eko-gastronomická nezisková organizace s více než 100 000 členy, která byla založena v roce 1989 jako reakce na rychlé stravování a rychlý životní styl. Propaguje jídlo zblízka z šetrných forem zemědělství. Hnutí, jehož členové propojují radost z dobrého jídla s odpovědností ke své komunitě a místní přírodě.
http://www.slowfoodbrno.cz/
Prezentace Roberto Burdese, prezident, Slow Food Itálie
Prezentace Naďa Johanisová, Fakulta sociálních studií Masarykova univerzita Brno
Prezentace Martin Hrabec, Hospitality Training Institute
Prezentace Radim Machů, Tradice Bílých Karpat, obec Hostětín
Prezentace František Němec, Farma rodiny Němcovy, Netín
Prezentace Helena Piskovská, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR
Prezentace Tomáš Popp, jednatel Farmářský obchod s.r.o.
Prezentace Johann Reisinger, známý rakouský šéfkuchař
Prezentace Zbyněk Ulčák, Fakulta sociálních studií, MU Brno
Prezentace Tom Václavík, předseda, Slow Food Brno
Prezentace Zuzana Vojtová, ředitelka, Centrála cestovního ruchu-Jižní Morava, z.s.p.o.
Ochutnávka farmářských výrobků